Filmifestivalid Eestis

Üle Eesti toimub aastas mitu omanäolist filmifestivali ja neist on paljude filmihuviliste jaoks kujunenud oodatud sündmused. Suuremaid filmifestivale peetakse Tallinnas, Tartus, Pärnus ja Haapsalus ja nende žanrivalik on väga mitmepalgeline.

Suuremad filmifestivalid

Tallinna Pimedate Ööde filmifestival PÖFF
Festivaliaasta tipphetk on rahvusvaheline filmifestival PÖFF Tallinnas. PÖFF pole oluline mitte ainuüksi Eesti elanikele maailma filmikultuuri tutvustamise, vaid ka Eesti filmitööstuse elavdamise poolest. Festivali ajal toimub Baltic Event, mis on edukas filmiprojektide turg, ning valdkonna professionaalidele mõeldud üritus Industry@Tallinn, kus osalised üle maailma saavad informatsiooni ja kontakte vahetada. PÖFFi eelarvest veerand on Kultuuriministeeriumi eraldised.

Pärnu Filmifestival
Eestis kõige kauem tegutsenud filmifestival, mis alustas juba 1987. aastal. Festivali üks peateema on põlisrahvaste ja nende kultuuri ellujäämine. Kavast leiab ka tänapäeva ühiskonda peegeldavaid sotsiaalseid käsitlusi, portreid huvitavatest inimestest ning kunsti- ja muusikafilme. 

Tartu armastusfilmide festival tARTuFF
tARTuFF on Tartus 2006. aastast toimuv iga-aastane armastusfilmide festival, mille tarvis püstitatakse raekojaplatsile Baltimaade suurim vabaõhukino 20-meetrise ekraani ja 1600 istekohaga. Festivali programmivaliku keskne teema on armastus ja selle variatsioonid.

Tallinna dokumentaalfilmide festival DocPoint
DocPoint on 2009. aastast Tallinnas toimuv dokumentaalfilmide festival, mis sünnib koostöös samanimelise Helsingi festivaliga. Fookuses on sotsiaalselt ja poliitiliselt teravad teemad, poeetilised kunstidokid ja filmid, mis räägivad lugusid kogu maailmast.

 

Maailmafilmi festival Tartus
Tartus toimuva festivali kavas linastuvad antropoloogilised ja etnograafilised dokumentaalfilmid. Filmide kandev telg on antropoloogiline ja analüütiline lähenemine inimestele, kultuuridele ja ühiskondadele. Festival toimus esimest korda aastal 2004. Seda korraldavad Eesti Rahva Muuseum ja MTÜ Maailmafilmi Ühing. 

Haapsalu õudus- ja fantaasiafilmidefestival HÕFF
2005. aastast toimuv HÕFF on kasvanud suurimaks Baltimaade žanrifilmide festivaliks. HÕFFi programmi kuuluvad ulme-, fantaasia- ja õudusfilmid, samuti näeb kinoklassika kullavaramu filme ning friigifilme.

Matsalu loodusfilmide festival
Matsalu loodusfilmide festival propageerib looduslähedast ja säästvat elulaadi ning põlisrahvaste sügavalt loodusega seotud traditsioonide austamist. Festival toimub alates 2003. aastast ja on saanud oma nime Matsalu rahvuspargi järgi.

PÖFF Shorts lühifilmide ja animatsiooni festival
Festival toimub novembris, Pimedate Ööde filmifestivali alafestivalina.

Viimati uuendatud 05.11.2020