Laste ja noorte kirjanduse tähtsus

Millest algab lugemishuvi? Headest lasteraamatutest, mis innustavad lugema nii kodus, lasteaias kui koolis. Riigile on oluline soodustada tarkade, loovate ja laia silmaringiga kodanike kasvamist. Aluseks sellele on kvaliteetsed lasteraamatud ja inimesed, kes lastes lugemishuvi äratavad ja neid lugema innustavad.

Neid kõiki leiab Eesti Lastekirjanduse Keskusest. Tegemist on valdkondliku kompetentsi- ja elamuskeskusega, mis kogub, säilitab, uurib, arendab ja vahendab eesti laste- ja noortekirjandust läbi mitmekülgse tegevuse. Lastekirjanduse keskuse majas tegutseb eriala- ja lasteraamatukogu ning seal toimuvad vaheldusrikkad kirjandusüritused, millest on oodatud osa võtma nii lapsed kui erialaspetsialistid.

Keskus korraldab koostöös koolide ja raamatukogudega lugemist ja kirjandust populariseerivaid üritusi ja teabepäevi, viib läbi loomekonkursse ning veab üle-eestilist „Lugemisisu“ lugemisprogrammi. Lastele mõeldud lugemisvara rikastamiseks algupäraste lasteraamatutega korraldatakse üheskoos Kultuuriministeeriumi ja kirjastusega Päike ja Pilv konkurssi Põlvepikuraamat. Samuti peab lastekirjanduse keskus oluliseks lastekirjanike ja illustraatorite tunnustamist. Alates 1992. aastast korraldab keskus Nukitsa konkursi nimelist lugejaküsitlust, kus oma lemmikkirjaniku ja -raamatukunstniku valivad lapsed ise. 

Aastal 2019 kutsuti Kultuuriministeeriumi toel ellu Edgar Valteri nimeline illustratsioonipreemia, et väärtustada ja tunnustada eesti raamatuillustraatorite loomingut. Samuti on keskus erialase almanahhi Nukits väljaandja. Alates 2010. aastast koordineerib lastekirjanduse keskus Eesti lastekirjanduse tutvustamist välismaal ning 2015. aastast veab keskus projekti, kus igale vastsündinule Eestis kingitakse raamat „Pisike puu“, mille kaante vahele on nopitud luuletusi ning jutte armastatud eesti lastekirjanikelt.

Keskuse muinasjutuline maja Tallinna vanalinnas on avatud kõigile huvilistele avastamiseks. Sealsest raamatukogust on võimalik laenutada põnevat lugemist. Keskuse varakambris saab tutvuda Eesti lastekirjanduse ajalooga ning uudistada vanu raamatuid. Illustratsioonigaleriis on vaatamiseks väljas näitused eesti ja välismaa tippillustraatorite töödega. Samuti saab osaleda laupäevastel perehommikutel, huviringides, mudilas- ja teematundides, käia ekskursioonidel, kontserditel ning raamatuesitlustel.

Viimati uuendatud 17.02.2021