JUHENDID JA SUUNISED. Koroonaolukord ja kultuurivaldkond

13.03.2020 | 15:07

Seoses üleilmse koroonaohuga kehtivad avalikele üritustele mitmesugused kitsendused, mis on olulised viiruse uue leviku ärahoidmiseks. Palume tutvuda reeglitega. Tulekul on uued abimeetmed. Lehekülje viimane uuendus 28. aprillil.
    • Jaga

Valitsus vaatab regulaarselt üle piirangute vajadust, tervise hoidmise ja viiruse leviku tõkestamise seisukohast olulised kitsendused jäävad endiselt kehtima.

Valitsus kinnitas kevadel eri valdkondades senisest rangemad meetmed, et piirata koroonaviiruse leviku üha kiirenevat kasvu, nõuded kehtivad 2. maini. Alates 3. märtsist pidid publikule uksed sulgema enamik kultuuriasutusi, nende hulgas nii teatrid, kinod kui ka muuseumid. 

Valitsus muutis piiranguid 22. aprillil. Piirangud muutuvad järk-järgult ja esimesena lubatakse alates 26. aprillist avada õues sportimise ja huviharidusega seonduv. Alates 3. maist saab piiratud tingimustel külastada näiteks muuseume ning osaleda kitsendatud tingimustel ka treeningutel. Täpsemalt saab lugeda meie kodulehelt.  

Avalikus siseruumides on kohustuslik kanda maske või katta nina ja suu. Maski ei pea kandma alla 12-aastased lapsed või inimesed, kellel on meditsiiniline põhjendus.  

Tutvuge sellel lehel olevate juhenditega, kus nõuded on kirjeldatud detailselt (all). 

Riigiabi, kriisi tõttu tekkinud kahju korvamine, toetused asutustele ja organisatsioonidele 

UUS

  • 2021. aasta kevadel süvenes koroonakriis. Lisaeelarvega tuleva kultuuri- ja spordivaldkonna abipaketi suurus on 42 miljonit eurot. Kultuuriministeerium on alustanud meetmetest raha taotlemise tingimuste väljatöötamist. See on toimunud juba paralleelselt lisaeelarve kokkupanekuga. Lähemalt saab lugeda www.kul.ee/kriisiabi2021.

  • Vabakutselistele loovisikutele on 2021. aastal toeks loovisikute ja loomeliitude seadusest tulenev vabakutseliste loovisikute loometoetus.  Siia alla arvatakse mistahes vormis tegutsevaid loovisikuid, kes ei pea olema ühegi loomeliidu liikmed. 

LÕPETATUD

  • Valitsus kinnitas 30. detsembril peetud e-istungil COVID-19 piirangute tõttu kannatada saanud valdkondade toetusmeetmete otsused. Neist mahukam osa puudutas Harjumaa ja Ida-Virumaa inimeste toetamist tööandjate kaudu. Loe lähemalt siit
  • Euroopa Komisjon kiitis 21. aprillil 2020 heaks Eesti otsetoetuse ja maksesoodustuse vormis antava riigiabi kavad, mille maht oli ühtekokku 75,5 miljonit eurot. Kokku oli otsetoetuse ja maksesoodustuse vormis antava riigiabi kavasid kaheksa. Nende hulka planeeriti otsetoetused ettevõtetele ja organisatsioonidele, kes tegutsevad koroonaviirusest mõjutatud kultuuri- ja spordisektoris. Tegemist oli Euroopa Liidu ajutise raamistikuga, mis kehtis 2020. aasta lõpuni. 
  • Kultuuri- ja spordivaldkonna kriisipaketi suurus 2020. aastal oli ühtekokku 25 miljonit eurot. Väljamaksed toimusid juunist. Mõnes valdkonnas korraldati hilissuve ja sügise jooksul lisavoore.
  • Vähenenud töötasu hüvitist pakkus 2020. aastal Töötukassa summas 250 miljonit eurot.

Meelis Kompus

kommunikatsiooniosakonna juhataja