Londoni Disainifestivalil tutvustatakse Balti disaini

30.09.2021 | 12:01

18. septembrist 3. oktoobrini on Londoni Disainifestivali raames avatud näitus „Tactile Baltics“, mis pakub festivali külastajale haruldase võimaluse viia end kurssi kaasaegse disainiga Balti riikides. Disainifestivalist kirjutab lähemalt meie kultuurinõunik Londonis Kersti Kirs.
    • Jaga

Esmakordselt ühise katuse all esitletud kolme Balti riigi disainerite loominguga saab tutvuda trendikas Ida-Londoni piirkonnas asuvas Old Truman Brewery Dray Walk galeriis. Näitus valmis Eesti disainiplatvormi NID, Läti Disainikeskuse ja Leedu Disainifoorumi koostööprojektina.

Varasemalt on disainiplatvorm NID korraldanud Eesti disaini väljapanekuid nii Pariisi Disaininädalal kui Londonis. „On väga hea meel, et seekordne Balti riikide ühine väljapanek Londonis on juba tekitanud rohket huvi meedias ja tõstnud Balti regiooni kui uue ja põneva disainipiirkonna nähtavust Londoni disainifestivalil. Loodame, et see annab põhjust ühiselt jätkata, sest nii paistame paremini silma“ ütles Kätlin Lõbu, NID projektijuht ja näituse eestvedaja Londonis.

Näituse „Tactile Baltics“ fookuses on kohalik tooraine, taaskasutus ja materjaliuuringud, ühtlasi kutsub väljapanek avastama Baltimaadele omast looduslähedast elutunnetust ning käsitöö ja kaasaegsete innovaatiliste lahenduste omanäolist põimumist. Väljapanekul on esindatud kokku 36 tööd, 12 igast riigist.

Eestit esindavad Kärt Ojavee, Studio Aine, Kadi Hektor, Aap Piho, Annike Laigo, Oliver Kanniste, Saarepera & Mae, Lauri Visnapuu, Raili Keiv, Kateriin Rikken, Johanna Ulfsak ja EKA tootedisaini osakonna tudengite tööd. Kandev roll tervikkontseptsioonis on Helen Sirbi ja Holger Kilumetsa loodud näituse kujundusel, kus külastajal on võimalus tänu läbimõeldud lahendustele eri meeltega kogeda ja tunnetada Baltimaadest inspireeritud keskkonda. Kujunduses on kaasatud nii looduslikke materjale, helisid ja lõhnu kui ka visuaalselt üllatavaid elemente, näiteks sinist liiva.

Näitusel on aga disain esindatud ka virtuaalselt – alamnäitus „Designing Futures“ valmis koostöös veebigaleriiga Adorno (Taani/UK) ja sellel on esindatud 6 Eesti disaineri tööd. Virtuaalnäituse Eesti-osa kureeris Kai Lobjakas.

Projekti toetasid Balti Kultuurifond, Balti riikide kultuuriministeeriumid ja saatkonnad Londonis, samuti Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum. Rohkem infot: www.tactilebaltics.com

Kersti Kirs

kultuurinõunik (London)